W Y D A R Z E N I A

2 0 1 8 / 2 0 1 9

17.12.2018

17.12.2018r.
Lekcja biblioteczna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.

W poniedziałek, 17 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej w Damnie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.
W ramach wizyty uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć gmach biblioteki „od kuchni”. Zwiedzając na co dzień niedostępne dla czytelnika pomieszczenia śledzili drogę książki od zakupu do użytkownika. Młodzież poznawała bibliotekę od podszewki i zgłębiała kulisy pracy bibliotekarza odwiedzając m.in. dział digitalizacji, gromadzenia i selekcji zbiorów, opracowania zbiorów, introligatornię, wypożyczalnię centralną, czytelnię. Pracownicy prezentowali specjalistyczne urządzenia do oprawiania i naprawy książek oraz skanery najnowszej generacji do digitalizacji dzieł, czyli przenoszenia książek i czasopism w świat wirtualny. Przystankiem na bibliotecznym szlaku była również sala multimedialna „Klub Czarnego Krążka” gdzie uczniowie podziwiali niezwykły zbiór dawnych odbiorników radiowych oraz gramofon, a także wielką ilość płyt CD i płyt winylowych - czarnych krążków. Podążając drogą książki uczniowie przypomnieli sobie na czym polega wprowadzenie książki w „poczet” księgozbioru. Siódmoklasiści wzięli również udział w pogadance na temat ich zainteresowań czytelniczych i literackich fascynacji. Pani bibliotekarka prowadząca spotkanie zarekomendowała uczniom najnowsze książki oraz zapoznała ich z formami działalności oraz zasadami korzystania z księgozbioru biblioteki.

Opracowała: Agnieszka Nowicka

13.12.2018

od 30.11.2018r. do 13.12.2018r.
Akcja „Szlachetna Paczka”

Szlachetna Paczka: od 30 listopada do 13 grudnia 2018 roku odbyła się zbiórka żywności dla emerytów i rencistów zamieszkałych w obwodzie Szkoły Podstawowej w Damnie. Dyrektor szkoły Pani Joanna Rusak wraz z wolontariuszami i koordynatorem SKW dziękuje wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w tej akcji, a także właścicielom sklepów: Państwu Puchała, Państwu Zielińskim, Państwu Diegner, Państwu Pudrzyńskim, Państwu Jugowiec i Pani Sobczyk.
W akcji „Szlachetna Paczka” uczestniczyło 17 wolontariuszy: Ania Wojtczyk, Natalia Ciecieląg, Julia Nowotniak, Bartosz Sabisz, Julia Sabisz, Marcin Skrobich, Sandra Bańka, Szymon Wiśniewski, Miriam Żynda, Nikola Budaj, Ania Włoch, Julia Ostrowska, Natalia Kirko, Ania Jancon, Aleksandra Kasprowicz, Julia Kurczba, Oliwer Zieliński. Zbieraliśmy produkty spożywcze.
Mieszkańcy Damna, Bobrownik i Łojewa bardzo chętnie włączyli się pomoc bliźniemu. Z zebranych produktów wolontariusze pod opieką Pani Bożeny Cieślickiej przygotowali 18 paczek. Paczki zostały przekazane emerytom i rencistom z obwodu naszej szkoły.

Opracowała: Bożena Cieślicka

07.12.2018

07.12.2018r.
IV GMINNY KONKURS LITERACKI „MŁODZI TWORZĄ LITERATURĘ”

Pisarz, dziennikarz, publicysta i animator kultury pan Daniel Odija, już po raz drugi, był gościem uroczystego podsumowania konkursu literackiego.
W piątek, 07 grudnia 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Damnicy odbyło się podsumowanie IV Gminnego Konkursu Literackiego „Młodzi tworzą literaturę”. Przedsięwzięcie zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Damnie we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Damnicy. Konkurs został skierowany do uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej i III gimnazjum szkół gminy Damnica. Jego celem było stworzenie młodzieży możliwości prezentacji własnej twórczości literackiej i jej oceny, doskonalenie umiejętności pisania opowiadania, umacnianie postaw patriotycznych oraz integracja uczniów z szkół ościennych. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 szkoły podstawowej oraz klasy 7-8 szkoły podstawowej i III gimnazjum.
Uczestnicy mieli za zadanie napisać opowiadanie odnoszące się do słów barda piosenki literackiej, Grzegorza Tomczaka „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście…”. Jak wyobrażasz sobie życie przyszłych pokoleń Polaków za sto lat w naszym kraju? Jak wyobrażasz sobie życie swoich bliskich?
Tematyka IV edycji konkursu skłaniała do refleksji nad przyszłością naszego państwa i mieszkającego w nim od wieków narodu, była patriotyczna aby uczcić obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W konkursie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół w Damnicy, Szkoły Podstawowej w Damnie i Szkoły Podstawowej Zagórzycy.
W uroczystej gali w Gminnej Bibliotece Publicznej w Damnicy uczestniczyli: Dyrektor Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy pan Grzegorz Gurłacz, Radna Urzędu Gminy Damnica pani Sławomira Seweryńska, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Damnie pan Zbigniew Mazur, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Damnicy pani Bożena Kozłowska, członkowie komisji konkursowej: pani Krystyna Berdowska oraz pan Adam Czerwonka, autorzy nagrodzonych prac literackich wraz ze swoimi nauczycielami. Widownią oraz uczestnikami tego wydarzenia byli również uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Damnie. Specjalnym gościem uroczystości był przewodniczący komisji konkursowej pisarz Daniel Odija. Imprezę prowadziła uczennica klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Damnie Olga Klimek.
Każdy laureat oraz autor wyróżnionej pracy został nagrodzony dyplomem, książką i słodkim upominkiem. Uroczystego wręczenia nagród dokonali: Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Damnie pan Zbigniew Mazur, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Damnicy pani Bożena Kozłowska, jury konkursu pan Daniel Odija oraz pani Krystyna Berdowska. Tradycyjnie nie zabrakło podziękowań dla nauczycieli polonistów, jury oraz organizatorów. Były kwiaty i upominki – piękne rękodzieło artystyczne.
Podczas uroczystego podsumowania konkursu pan Daniel Odija wraz z panią Krystynę Berdowską zaprezentowali fragmenty prac autorów, którzy zajęli I, II i III miejsca. Każdy zwycięzca z osobna usłyszał dobre słowo i fachową poradę. Pan Daniel przedstawił garść pokonkursowych refleksji i udzielił młodym pisarzom cennych wskazówek na temat pisania prac literackich, podpowiadał, co jest najważniejsze i wartościowe w utworze i zachęcał do przelewania na papier swoich pomysłów. Pisarz bardzo ciekawie opowiadał również o sobie i o swojej twórczości, oraz mówił o tym, że warto czytać książki. Pan Odija swoją otwartością i pogodnym usposobieniem nawiązał bardzo dobry kontakt z młodymi czytelnikami. Na zakończenie uczestnicy mieli okazję zdobyć autograf pisarza i wykonać wspólne zdjęcie.
Spotkanie, które było nietypową lekcją języka polskiego przebiegało w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze, okraszone dobrymi radami i przesłaniami dla młodych uczestników.
Na zakończenie uroczystości pani Bożena Kozłowska podziękowała wszystkim za przybycie i zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek. Sponsorami słodkości byli: pani Sławomira Seweryńska i pan Paweł Obert, za co pięknie dziękujemy.
Podczas pobytu w bibliotece młodzież miała również możliwość zapoznania się ze zbiorami bibliotecznymi. Koordynatorem przedsięwzięcia była pani Agnieszka Nowicka.

  • Nagrodzeni literaci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie:

    I kategoria wiekowa:
    klasy 4-6 szkoły podstawowej

    I miejsce - Mateusz Czaja, klasa 5a, opiekun p. Dorota Rusak
    III miejsce - Sandra Sołśnia, klasa 5b, opiekun p. Dorota Rusak
    Wyróżnienie - Martyna Kaczorowska, klasa 6, opiekun p. Dorota Rusak
    Wyróżnienie - Julia Wojtaś, klasa 6, opiekun p. Dorota Rusak

    II kategoria wiekowa:
    klasy 7-8 szkoły podstawowej i klasa III gimnazjum

    II miejsce - Olga Klimek, klasa 7, opiekun p. Dorota Rusak
    Wyróżnienie - Natalia Buszman, klasa 8, opiekun p. Natalia Dobosz
    Wyróżnienie - Natalia Ciecieląg, klasa 7, opiekun p. Dorota Rusak

    Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i gratulujemy!

  • Życzenia dla naszych uczniów, nauczycieli od Pana Daniela Odiji.

    Opracowała: Agnieszka Nowicka

04.12.2018

04.12.2018r.
„Nie daj szansy AIDS - młodzi bez HIV”

W dniu 04.12.2018r. w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku odbyła się Powiatowa Olimpiada Wiedzy pod hasłem „Nie daj szansy AIDS - młodzi bez HIV”.
Przystąpiło do niej 42 uczestników z powiatu słupskiego. Naszą szkołę reprezentowały: Kamila Dworak z kl. 7 oraz Anna Jancon z kl. III gim.
Organizatorami olimpiady byli: Starostwo Powiatowe w Słupsku, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna i Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku. Celem olimpiady było sprawdzenie wiedzy młodzieży na temat zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS, uświadomienie zdrowotnych zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem, promowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

Opracował: Jarosław Hajka

23.11.2018

23.11.2018r.
Sukces naszych uczniów w III edycji Gminnego Konkursu Plastycznego „Polska moja ojczyzna” !

Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Damnie zostali laureatami konkursu zorganizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Gminną Bibliotekę Publiczną w Damnicy.
W kategorii klas 1-3 na podium stanęli nasi artyści:

I miejsce – Daria Skrobich - klasa 3 SP
II miejsce – Wiktoria Czylkowska - klasa 3 SP
III miejsce – Oskar Salomoński - klasa 3 SP

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 23 listopada 2018 roku w Sali Lustrzanej w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Damnicy. Nauczycielem wspierającym dzieci w twórczej pracy była pani Jolanta Puchalska.
Pragniemy również ogłosić, nie bez dumy, że prace naszych uczniów zakwalifikowano do wystawy w Konkursie Plastycznym „Barwy Niepodległości” organizowanej przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego nr 21 w Gdyni.
Brawa dla nagrodzonych uczniów i ich wychowawcy!

Opracowała: Agnieszka Nowicka

21.11.2018

21.11.2018r.
Szkolny etap Olimpiady Wiedzy na temat HIV/AIDS pod hasłem „Nie daj szansy AIDS – młodzi bez HIV”

Dnia 21 listopada 2018 roku odbyły się szkolne elimina-cje do Powiatowej Olimpiady Wiedzy na temat HIV/AIDS. Celem przedsięwzięcia było sprawdzenie wiedzy uczniów na te-mat zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS, uświadomienie zdrowotnych zagrożeń wynikających z zakażeniem wirusem, promowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań zdrowotnych wśród młodzieży. Do testu przystąpiło przystąpiło 13 uczniów z klas 7 – 8 szkoły podstawowej i III gimnazjum. Laureatkami szkolnego konkursu zostały:

I miejsce – Anna Jancon, klasa III gimnazjum
II miejsce – Kamila Dworak, klasa 7
III miejsce – Natalia Ciecieląg, klasa 7

Do etapu powiatowego, który odbędzie się 4 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, awansowała Anna Jancon i Kamila Dworak. Koordynatorem przedsięwzięcia był pan Jarosław Hajka.
Trzymamy kciuki. Powodzenia!

Opracowała: Agnieszka Nowicka

21.11.2018

21.11.2018r.
Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Podróże z Panem Janem Brzechwą”

Dnia 21 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski. Jego tematyka obejmowała utwory poetyckie, których autorem jest niezwykła postać, artysta nazywany profesorem serdecznego uśmiechu, poetą dziecięcej radości, czarodziejem słowa, patron naszej szkoły – Jan Brzechwa.
Jego bogata i różnorodna twórczość jest skarbnicą wiedzy o życiu, ludziach i ich charakterach oraz źródłem cennych wskazówek dotyczących właściwego postępowania. Celem konkursu było popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy, zachęcenie do poznawania utworów literatury dziecięcej ukazujących wartości wychowawcze, rozbudzanie wrażliwości na piękno języka poetyckiego oraz rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci.
Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Podróże z Panem Janem Brzechwą” uświetniła swoją obecnością pani Dyrektor Joanna Rusak, która dopingowała występującym dzieciom. Uczestnicy prezentowali umiejętności deklamując znane i mniej znane utwory naszego patrona. Przygotowane prezentacje oceniała komisja w składzie: pani Natalia Dobosz i pani Agnieszka Nowicka. Uczestnicy „czarowali” jury sztuką recytacji i temperamentem. Recytacje zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych tj. kl. 1–3 i 4–7 według następujących kryteriów: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie; interpretacja tekstu; kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.
Wyniki przedstawiają się następująco:

I grupa wiekowa: klasy 1-3
I miejsce – Martyna Maciąg, kl. 2 – wiersz pt. „Żuraw i czapla”;
II miejsce – Oliwier Wolski, kl. 1 – wiersz pt. „Leń”;
III miejsce – Daria Skrobich, kl. 3 – wiersz pt. „Skarżypyta”.

II grupa wiekowa: klasy 4-7
I miejsce – Dominika Szafrańska, kl. 5a – wiersz pt. „Babulej i Babulejka”;
II miejsce – Julia Ostrowska, kl. 7 – wiersz pt. „Piątek”;
III miejsce – Wiktoria Tkaczyk, kl. 6 – wiersz pt. „Wiewiórka i bóbr”.

Laureaci otrzymali z rąk pani Dyrektor Joanny Rusak pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Koordynatorką konkursu była pani Agnieszka Nowicka. Dzieci z oddziałów 1–3 do wystąpień przygotowywały wychowawczynie: pani Joanna Wojtaś, pani Brygida Ostrowska, pani Jolanta Puchalska, a uczniów z klas 4–7 nauczycielki języka polskiego: pani Natalia Dobosz i pani Dorota Rusak.
Recytatorska rywalizacja przebiegała w atmosferze wzajemnego zainteresowania i sympatii, a przedstawiane wiersze dostarczyły zebranym wielu pozytywnych wrażeń.
Wszystkim recytatorom oraz ich nauczycielom serdecznie gratulujemy!

Opracowała: Agnieszka Nowicka

15.11.2018

15.11.2018r.
"Dzień zdrowej przekąski”.

Dnia 15 listopada 2018r. w naszej szkole odbył się "Dzień zdrowej przekąski” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.
Tego dnia w szkole w powietrzu unosił się zapach świeżych owoców i warzyw, a oczy i podniebienia cieszyły apetyczne zdrowe sałatki i kolorowe szaszłyki. Amatorów zdrowego odżywania nie zabrakło, co świadczy o tym, że dzieci i młodzież w naszej szkole wiedzą, jak ważną rolę w piramidzie żywienia stanowią właśnie warzywa i owoce. Akcja nie odbyłaby się gdyby nie pomoc rodziców uczniów z poszczególnych klas, którzy przygotowali większą część przekąsek. Serdecznie Wam za to dziękujemy! I mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy 😊
Tymczasem gorąco zapraszamy wszystkich uczniów i nie tylko na "tostowe wtorki”. Będzie smacznie!

Zarząd Samorządu Uczniowskiego

09.11.2018

09.11.2018r. i 13.11.2018r.
"Przystanek Niepodległość", czyli o uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole.

Jedna taka niepowtarzalna chwila, raz na sto lat.. A mowa tu o setnej rocznicy Niepodległości Polski, którą nasza społeczność miała okazję uczcić w ciągu dwóch dni.
Były to chwile niezwykle uroczyste, jedyne w swoim rodzaju, gdyż Ojczyzna obchodziła urodziny. Z tej okazji cała nasza społeczność- mali i starsi uczniowie, nauczyciele, rodzice, dyrekcja szkoły i pracownicy oraz zaproszeni goście-obejrzeli spektakl poetycko-muzyczny, przygotowany przez uzdolnionych artystycznie uczniów: 35 osób tworzących chór szkolny i 12 osób tworzących grupę poetycką.
W pierwszym dniu uroczystych obchodów, to jest 09 listopada 2018 roku, po godnym wejściu pocztu sztandarowego, wspólnie odśpiewano cztery strofy hymnu narodowego. Wszyscy zgromadzeni uczniowie: maluchy z oddziału przedszkolnego 0a, uczniowie z klas 1 - 8 szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum, wzorowo przygotowało się do tej chwili, ponieważ odświętnie udekorowany hol, zapalone świece, stroje galowe, wpięte, symbolicznie barwy biało - czerwone podkreślały powagę obchodzonej uroczystości. Należy dodać, że opiekujący się uczniami wychowawcy i nauczyciele, dyrekcja i pracownicy równie starannie dobrali stroje, tak że wszyscy razem odczuliśmy powagę chwili. Potem nastąpiła właściwa część apelu.
Chór szkolny, złożony z uczniów klas 1 do 8 SP i III gimnazjum, pod batutą pani Małgorzaty Kozłowicz, zaprezentował najpiękniejsze pieśni patriotyczne, a w szczególności legionowe, znane i śpiewane przez pokolenia młodych i starszych Polaków. Usłyszeć, zanucić więc można było pieśni: ,,Białe róże", ,,Idzie żołnierz", "O mój rozmarynie", ,,Przybyli ułani", ,,Rotę", ,,Ułani, ułani", ,,My, Pierwsza Brygada", ,,Wojenko, wojenko" i na koniec niezapomnianą, śpiewaną na głosy- ,,Wolność". Przepiękne, liryczne utwory muzyczne śpiewane przez chór szkolny, przeplatane były krótkimi wykładami historycznymi o zawiłych, często trudnych drogach do niepodległości na przestrzeni wieków, począwszy od jej utraty w 1795 roku, a skończywszy na czasach współczesnych i najnowszych.
Uczennice, z klasy 6 i 7 szkoły podstawowej, w przystępny sposób zaprezentowały przyczyny obchodów setnych urodzin Niepodległej, genezie utraty niepodległości, walce naszych przodków o zachowanie polskości, kultury i języka aż do symbolicznego 11 listopada 1918 roku, kiedy to na powrót staliśmy się niepodległym krajem. Nie zabrakło też informacji o losach Polaków po 1939 1945 roku i niestety, zakazie obchodów Święta Niepodległości w tych latach, aby w finale spektaklu podkreślić znowu symboliczną datę - 11 listopada 1989 roku- kiedy przywrócono w naszym kraju obchody Narodowego Święta Niepodległości. Te krótkie mini wykłady historyczne dopełniały występy dzieci z klas 5a,5b,6,7, które wyrecytowały najpiękniejsze utwory polskich poetów. Wszyscy zgromadzeni usłyszeli: ,,Gawędę o miłości ziemi ojczystej" Wisławy Szymborskiej, ,,Ziemię rodzinną" Władysława Bełzy, ,,Rzadko na moich wargach" Jana Kasprowicza, ,,Polskę" Antoniego Słonimskiego, fragment epilogu ,,Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, ,,Moją piosnkę' Cypriana K. Norwida, ,,Orszaki, dworaki" Agnieszki Osieckiej, ,,Żeby Polska, była Polską" Jana Pietrzaka, ,,Tu wszędzie Polska" Tadeusza Kubiaka oraz finalowy fragment utworu ,,Szkoła wolności" Wojciecha Młynarskiego. Grupę poetycką do występu przygotowała pani Dorota Rusak.
Równie uroczyste obchody setnej rocznicy Niepodległości Polski odbyły się 13 listopada 2018 roku. Wówczas dla przybyłych do naszej szkoły rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości, warto dodać wyjątkowych- przewodniczącego Rady Gminy Damnica, pana Kazimierza Koziny i wójta - elekta, pana Andrzeja Kordylasa - uczniowie ponownie zaprezentowali przygotowany spektakl słowno-muzyczny. Obydwa występy uczniów przyniosły oglądającym wiele chwil wzruszeń, nie zabrakło więc podziękowań od zaproszonych gości i gromkich oklasków otrzymanych od uczniów i nauczycieli, dyrekcji szkoły. Występujący uczniowie mogą być więc dumni z zaprezentowanych umiejętności wokalnych i aktorskich, natomiast cała nasza społeczność z wyjątkowo świątecznie obchodzonych, niepowtarzalnych niepodległościowych, listopadowych dni, gdyż pamiętajmy kolejne obchody - tym razem 200 - lecia odzyskania Niepodległości Polski odbędą się... 11 listopada 2118 roku !

Opracowała: Dorota Rusak

09.11.2018

05.11.2018r. - 09.11.2018r.
Bieg z flagą biało - czerwoną.

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły podczas zajęć wychowania fizycznego w dniach od 05.11.2018r. do 09.11.2018r. uczestniczyli w biegu z flagą w barwach narodowych na dystansie 100 metrów pokonując ten odcinek wspólnie 100 razy.

Opracował: Dominik Kaczmarek

06.11.2018

06.11.2018r.
Przegląd Piosenki Patriotycznej „Tobie śpiewam Ojczyzno”.

Dnia 6 listopada 2018 r. uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Damnie uczestniczyli w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Uczniowie, wykazując się postawą patriotyczną, postanowili uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po powitaniu, przez Panią Jadwigę Dziułko, uczestników przeglądu, nauczycieli i przybyłych rodziców wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Następnie każda klasa zaprezentowała przygotowaną piosenkę patriotyczną. Klasa 1, pod opieką Pani Joanny Wojtaś, zaśpiewała piosenkę pt. „Płynie Wisła, płynie”. Klasa 2, przygotowana przez Panią Brygidę Ostrowską, wykonała piosenkę pt. „ Jak długo na Wawelu”. Natomiast klasa 3, pod opieką Pani Jolanty Puchalskiej” zaprezentowała piosenkę pt. „ Przybyli ułani”. Przegląd nie miał formy konkursu, lecz prezentacji dowolnej pieśni patriotycznej, więc każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom i słodki upominek. Na zakończenie przeglądu Pani Jadwiga Dziułko przypomniała, aby 11 listopada na każdym domu powiewała biało – czerwona flaga. Koordynatorem Przeglądu Piosenki Patriotycznej była Pani Jadwiga Dziułko.

Opracowała: Agnieszka Nowicka

30.10.2018

30.10.2018r.
Konkurs czytelniczy pt. „Czytam … czytam … czytam”

Październik to miesiąc, w którym swoje święto obchodzi biblioteka szkolna, jest to bowiem Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w okresie od 3 do 30 października 2018 roku, w naszej szkolnej książnicy, w ramach realizacji wymagań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, m.in. trwał szkolny konkurs czytelniczy. Działanie skierowane było do uczniów klas 0 – 8 szkoły podstawowej i III gimnazjum. Zadanie uczestników polegało na wyborze pozycji, pozostających w sferze ich zainteresowań, z zasobów biblioteki Szkoły Podstawowej w Damnie, zakupionych w ramach NPRCz., czytaniu ze zrozumieniem oraz dzieleniu się wrażeniami z przeczytanych książek podczas zwrotu lektury. Ocenie konkursowej podlegała aktywność czytelnicza uczestników, której wyrazem była liczba wypożyczonych i przeczytanych pozycji; terminowość zwrotu przez czytelnika; dbałość o wypożyczone książki oraz kultura zachowania w bibliotece. Zwycięskie klasy otrzymały dyplomy i nagrody - soczyste i słodkie jabłka, natomiast laureaci indywidualni dyplomy i nagrody rzeczowe.
Najlepsi czytelnicy Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:

Kategoria I – Klasy 0 – 3 SP
grupowo – klasa – 1 SP
indywidualnie – Alicja Zamęcka, klasa 0a

Kategoria II – Klasy 4 – 6 SP
grupowo – klasa – 4 SP
indywidualnie – Maja Bojkowska, klasa 4 SP

Kategoria III: Klasy 7 – 8 i III gim
grupowo – klasa – 7 SP
indywidualnie – Klaudia Budka, klasa III GIM.

Biblioteka szkolna serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu za aktywny udział w obchodach swojego święta.

Opracowała: Agnieszka Nowicka

30.10.2018

30.10.2018r.
Szkolny konkurs plastyczny na najładniejszą ilustrację do przeczytanej książki zakupionej w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Dnia 30 października 2018 roku w naszej szkolnej bibliotece odbyło się rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego dla klas 0-8 szkoły podstawowej i III gimnazjum. Przedsięwzięcie miało na celu upowszechnianie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród uczniów. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu ilustracji do przeczytanej książki zakupionej do biblioteki szkolnej w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Prace mogły być oparte na autentycznej treści lub własnej inspiracji twórczej. Praca musiała odbiegać od wyglądu ilustracji zawartych w wydanych publikacjach. Ilustracje można było wykonać indywidualnie lub w parach dowolną techniką. Do zmagań konkursowych przystąpiło 67 uczniów naszej szkoły. W realizację zadań konkursowych włączyli się uczniowie wszystkich klas. Pomysły były niezwykłe, nad wyraz kreatywne. Komisja konkursowa, w składzie: pani Katarzyna Dietrich-Urbanek, pani Natalia Dobosz i pani Agnieszka Nowicka, brała pod uwagę sposób ujęcia tematu, walory artystyczne, oryginalność projektu, kompozycję i własną interpretację. Jury wyłoniło zwycięzców i wyróżniło najciekawsze prace w trzech grupach wiekowych. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria I – Klasy 0 – 3 SP
I miejsce – Emilia Krawiecka, kl. 2
II miejsce – Wiktoria Czylkowska, kl. 3
III miejsce – Kalina Bińczycka, kl. 1

Wyróżnienie – Anna Lewandowska, kl. 1; Klaudia Makoś, kl. 0b
Kategoria II - Klasy 4-6 SP
I miejsce – Martyna Kaczorowska, kl. 6; Maja Bojkowska, kl. 4
II miejsce – Mateusz Czaja, kl. 5a
III miejsce – Julia Czylkowska i Nikola Żynda, kl. 5a

Kategoria III - Klasy 7-8 i III gim.
I miejsce – Olga Klimek i Kay Kerner, kl. 7
II miejsce – Anna Wojtczyk i Natalia Ciecieląg, kl. 7
III miejsce – Klaudia Budka i Sandra Jakubaszek, kl. III

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: Agnieszka Nowicka

29.10.2018

29.10.2018r.
Otrzęsiny klasy czwartej.

Dnia 29 października 2018 roku uczniowie klasy czwartej zostali poddani obrzędowi „otrzęsin”, po którym uroczyście przyjęto ich do społeczności klas starszych. Podczas imprezy, bohaterowie wydarzenia, przeszli rozmaite próby sprawdzające ich pomysłowość, wiedzę, zręczność i kondycję fizyczną. Nasze „kotki” musiały, w zespołach, zaprojektować strój, który odzwierciedlał ich kierunek kształcenia, charaktery czy zainteresowania. Wykonując przebranie z bibuły i papieru toaletowego uczniowie wykazali się wyjątkową kreatywnością i za-angażowaniem. Następnie, w quizie, nastąpiło sprawdzanie umiejętności obserwacji życia szkolnego. Uczniowie odpo-wiadali na pytania dotyczące funkcjonowania i życia naszej placówki. Wyszli z tej próby zwycięsko. Wiele emocji wzbudziły też zmagania zręcznościowe i sportowe, do których należały: pisanie pędzlem w ustach słowa „kot”; konsumowanie jabłka wiszącego na sznurku bez użycia rąk; przeciąganie liny i bieg slalomem z piłeczką pingpongową. Na zakończenie „Otrzęsin” uczniowie przeszli „test uśmiechu” – musieli zjeść plasterek cytryny i pięknie się uśmiechnąć. Rzetelność wykonywanych, przez czwartaków, zadań oceniało jury w składzie: kierownik szkolenia praktycznego pan Jarosław Hajka – wychowawca klasy, uczennice klasy 5b Nikola Bańka i Oliwia Szarko. Wszystkie zabawy odbywały się w miłym i radosnym na-stroju. Swoim zaangażowaniem, walecznością i hartem ducha czwartoklasiści udowodnili, że zasługują na miano uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie. Nagrodą główną dla zwycięzców okazał się zaszczyt zorganizowania przyszłorocznych „Otrzęsin” dla nowych już klas czwartych.

Opracowała: Agnieszka Nowicka

23.10.2018

23.10.2018r.
O I Ogólnoszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej ,,Ojczyznę moją widzę wielką".

23 października 2018 roku, z okazji zbliżającej się setnej rocznicy Niepodległości Polski, odbył się I Ogólnoszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Jego celem stało się przede wszystkim uczczenie zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, a ponadto popularyzacja, wśród młodzieży naszej szkoły, najpiękniejszych utworów polskich poetów, gdyż uczniowie deklamowali wiersze o tematyce patriotycznej. Dwudziestu uczniów otrzymało szansę rozwinięcia swoich talentów recytatorskich, zaprezentowania się przed równie utalentowanymi uczniami i oczywiście satysfakcję z występu, osiągnięcia sukcesu. Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca- pani Katarzyna Dietrich-Urbanek i członkinie jury-pani dyrektor Joanna Rusak, pani Małgorzata Kozłowicz- stanęła przed trudnym zadaniem oceny recytacji występujących uczniów naszej szkoły. W wyniku godzinnego występu recytujących, jury ogłosiło werdykt.
Uczniów oceniono w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas 4-6 zwyciężyli uczniowie:
• Gabriel Muller z klasy 6., który recytując wiersz Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską", zajął I miejsce,
• Brajan Tkaczyk z klasy 5a, który deklamując wiersz Antoniego Słonimskiego "Polska", zdobył II miejsce,
• Wiktoria Tkaczyk z klasy 6. zajęła III miejsce, prezentując wiersz Adama Asnyka "Póki w narodzie".
Wyróżnienia otrzymały: Zuzanna Kalinowska i Laura Licow z klasy 6., które zadeklamowały wiersze: Agnieszki Osieckiej "Orszaki, dworaki" i Jana Pietrzaka "Taki kraj".
W kategorii klas 7.,8. III gimnazjum sukces osiągnęły nst. uczennice:
• Kamila Dworak z klasy 7., recytując wiersz Cypriana Kamila Norwida "Moja piosnka(II)" zajęła I miejsce,
• Julia Ostrowska z klasy 7., deklamując utwór Jana Kasprowicza "Rzadko", zdobyła II miejsce,
• Natalia Ciecieląg z klasy 7., za recytację wiersza Wisławy Szymborskiej "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej", otrzymała III miejsce.
Wszyscy występujący uczniowie otrzymali słodkie upominki, natomiast nagrodzeni - dyplomy i słodycze. Nie zabrakło też podziękowań dla pań: Natalii Dobosz i Doroty Rusak, które przygotowały uczniów do występu. W trakcie konkursu zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi wystąpienia przed publicznością, bądźcie dumni ze swoich umiejętności.

Opracowała: Dorota Rusak

19.10.2018

19.10.2018r.
Pasowanie na ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej.

19 października 2018 roku na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów. W tym dniu w murach Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na uczniów dzieci z klasy pierwszej. Do naszej szkolnej gromady dołączyło 16 uczniów. Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Damnica, pan Grzegorz Jaworski, Przewodniczący Rady Gmina Damnica, pan Kazimierz Kozina, przedstawiciele Rady Rodziców a także dyrekcja, licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele, koledzy i koleżanki z klas 0 – 3 szkoły podstawowej. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie i odśpiewania hymnu państwowego. Nasi przyszli uczniowie z należytą powagą, dumą, sercem i szacunkiem zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrała Dyrektor szkoły, pani Joanna Rusak, która przywitała gości oraz poinformowała zgromadzonych, że Wójt Gminy Damnica jest z nami po raz ostatni z ramienia funkcji jaką pełni. W swym okolicznościowym przemówieniu skierowała gorące słowa pod adresem bohaterów uroczystości – pierwszoklasistów i ich rodziców, podkreślając doniosłość tej chwili – wejścia dzieci w społeczność szkolną. Po czym ubrani w stroje galowe z biretami na głowach, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali między innymi: w sposób rzetelny wypełniać obowiązki ucznia, przestrzegać postanowień zawartych w statucie szkoły, godnie reprezentować imię naszej szkoły, rozwijać w sobie postawę obywatelską, przestrzegać wartości moralnych i wytrwale zdobywać wiedzę. Następnie pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie przez Wójta Gminy Damnica, pana Grzegorza Jaworskiego, pamiątkowych dyplomów. Po akcie mianowania z wypiekami na twarzy i tremą, bohaterowie uroczystości celująco zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Podczas występów dzieci zapewniały panią Dyrektor, że już dużo umieją. W pięknie zaśpiewanych piosenkach i z przejęciem wyrecytowanych wierszach wykazały się ogromną wiedzą o swojej Ojczyźnie, znajomością przepisów ruchu drogowego, obowiązków ucznia nałożonych przez kodeks uczniowski oraz udowodniły, że znane są im zasady jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Bohaterowie uroczystości popisowo zaprezentowali swoje zdolności wokalne w piosenkach pt. „Zarozumiałe abecadło”, „Ślubowanie”, „W Literkowie” i „Płynie Wisła, płynie”. Występy pierwszoklasistów wzbudziły w zgromadzonych wzruszenie i dumę. Na zakończenie uroczystości nasi „milusińscy” przyjęli ciepłe słowa, życzenia oraz upominki i słodkości od Wójta Gminy Damnica, pana Grzegorza Jaworskiego, Przewodniczącego Rady Gmina Damnica, pana Kazimierza Koziny, Przewodniczącej Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Damnie, pani Marioli Bąbki oraz od Rodziców w imieniu, których wystąpiły panie: Magdalena Bińczycka i Ewelina Kozicka. Z okazji swojego święta uczniowie zostali również obdarowani prezentami od przedstawicieli Zarządu zaprzyjaźnionej ze szkołą firmy Farm Frites Poland Dwa Sp. z o.o. w Bobrownikach, państwa Magdaleny i Gerharda Meiborg. Dopełnieniem tego pięknego i pełnego wrażeń wydarzenia był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, na który zostali zaproszeni wszyscy przybyli goście. Gratulujemy i życzymy naszym pierwszoklasistom dużo sukcesów podczas szkolnej wędrówki w odkrywaniu tajników wiedzy.
Dzieci do uroczystości przygotowywała wychowawczyni, pani Joanna Wojtaś.

Opracowała: Agnieszka Nowicka

16.10.2018

16.10.2018r.
V Rajd szlakiem „Osobliwości gminy Damnica - Świecichowo”.

Dnia 12.09.2018 odbył się V Rajd szlakiem „Osobliwości gminy Damnica- Świecichowo”, którego koordynatorem była pani Jolanta Puchalska. Celem tego przedsięwzięcia były: integracja uczniów uczących się języka kaszubskiego, pogłębianie ich umiejętności językowych i wiadomości o Święcichowie jako kolejnej, bliskiej miejscowości w naszej gminie oraz propagowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i krajoznawczych Gminy Damnica. Rajd rozpoczął się o godz.8:45. Jego pierwszym etapem było przejście 3-kilometrowej trasy do Świecichowa (kaszb. Swiécéchòwò), gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć zabytkowy pałac w Świecichowie, poznać jego historię oraz historię samej miejscowości. Dowiedzieliśmy się, że wieś należała niegdyś do rodu von Stojentin i von Kleist. Następnie przez pewien czas majątek był w posiadaniu Sebastiana von Belling. Od 1858 roku Świecichowo stało się własnością rodziny von Holz, natomiast świecichowski pałac został zbudowany w 1868 roku w stylu klasycystycznym. Po II wojnie światowej budynek przez wiele lat należał do PGR-u, a obecnie jest własnością prywatną. Kolejnym etapem rajdu była wizyta w gospodarstwie rolnym Państwa Różyckich, gdzie dowiedzieliśmy się o prowadzonych zasiewach zbóż i rodzajach stosowanych maszyn rolniczych. Ponadto uczestnicy rajdu wzięli udział w warsztatach technicznych, podczas których wykonywali mandale o tematyce kaszubskiej. Następnie udaliśmy się na świecichowski plac zabaw, gdzie mogliśmy odpocząć i poznać legendę „Trzej nieznajomi” w wersji kaszubskiej. Po mile spędzonym czasie na placu, ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Rajd był niezwykle udanym. Oprócz dobrych humorów i wspaniałej kondycji naszych 37 uczniów, dopisywała nam również piękna pogoda. Kolejny rajd już za rok!

Opracowała: Natalia Dobosz

15.10.2018

15.10.2018r.
Europejski dzień przywracania czynności serca.

Dnia 15 października 2018 roku uczniowie klas 1 – 8 szkoły podstawowej i III gimnazjum uczestniczyli w bardzo ważnej lekcji – lekcji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanej w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Koordynatorem akcji był pan Krzysztof Mikucki. Dzień ten obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Szkolenie składało się z dwóch modułów. Podczas pierwszej części, wzbogaconej prezentacją multimedialną, uczennice klasy III gimnazjum przypomniały wszystkim zebranym podstawową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas prelekcji dziewczynki omówiły schemat łańcucha przeżycia oraz zasady stosowania resuscytacji krążeniowo oddechowej. Zwróciły uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i poszkodowanemu w czasie udzielania pomocy, podkreśliły również kwestie związane z prawidłowym powiadomieniem służb ratowniczych – jakie informacje należy przekazywać dyspozytorowi pogotowia, na co zwrócić szczególną uwagę w sytuacji, gdy liczy się każda minuta. Po części teoretycznej siedmioro uczniów z klasy 2 pod kierunkiem pani Brygidy Ostrowskiej przeprowadziło pokaz prawidłowej resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomach . „Mali ratownicy” zaprezentowali w jaki sposób należy sprawdzić przytomność, oddech poszkodowanego („widzę – słyszę – czuję”) oraz ułożyć poszkodowanego oddychającego w pozycji bocznej ustalonej. Przeprowadzona w naszej szkole lekcja ratowania życia została zorganizowana w celu utrwalenia i podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej.
Będziemy pamiętać, że 2 wdechy i 30 uciśnięć mogą uratować komuś życie!

Opracowała: Agnieszka Nowicka

10.10.2018

10.10.2018r.
Szkolny konkurs pięknego czytania polskiej poezji patriotycznej dla uczczenia 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dnia 10 października 2018 roku w naszej szkole, w ramach uroczyście obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się konkurs pięknego czytania, którego tematem była polska poezja patriotyczna. Przedsięwzięcie skierowane zostało do uczniów klas 2 – 3 szkoły podstawowej. Cele, jakie przyświecały organizacji tego wydarzenia patriotycznego to: popularyzacja poezji patriotycznej, podtrzymywanie tradycji narodowych, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań poezją patriotyczną, umacnianie postawy patriotycznej oraz zachęcenie uczniów do czynnego udziału w życiu kulturalnym. Do zmagań konkursowych przystąpiło 10 uczniów. Zadaniem uczestników było przeczytanie przygotowanego wcześniej wiersza o tematyce patriotycznej i oczarowanie słuchaczy. Podczas przesłuchania uczniowie prezentowali utwory Joanny Białobrzeskiej, Czesława Janczarskiego, Tadeusza Kubiaka, Antoniego Słonimskiego, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusz Różewicza, Władysława Broniewskiego i Jana Pietrzaka. Jury konkursu oceniało technikę czytania oraz środki artystycznego wyrazu. Wybór trzech pierwszych miejsc był niezwykle trudny ze względu na wspaniałą prezentację wszystkich uczestników. Uczniowie świetnie sobie poradzili z niełatwą do interpretacji poezją patriotyczną. Przedsięwzięcie uświetnili swoją obecnością rodzice uczniów. W wyniku oceny laureatami konkursu pięknego czytania polskiej poezji patriotycznej zostali: I miejsce: Martyna Maciąg, klasa 2; II miejsce: Karolina Piechowicz, klasa 2; III miejsce: Daria Skrobich, klasa 3. Podniosły charakter wydarzenia pozwolił wszystkim zebranym poczuć atmosferę przepełnioną miłością do kraju, w którym mieszkamy i dorastamy. Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna.

Opracowała: Agnieszka Nowicka

28.09.2018

28.09.2018r.
Święto demokracji w naszej szkole.

28 września 2018 roku w godz. 10:30-10:45 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie odbyły się demokratyczne wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone debatą oraz kampanią wyborczą. Tego dnia atmosfera w szkole była niezwykle ekscytująca, zwłaszcza dla kandydatów. Uczniowie oddawali swe głosy podczas długiej przerwy. Każda z klas była obsługiwana przez jednego z członków komisji, którzy po uprzedniej weryfikacji danych oraz otrzymaniu podpisu, wydawali wyborcom karty do głosowania. Po otrzymaniu karty, wyborca udawał się do urny, gdzie oddawał głos na wybranego kandydata, po czym umieszczał kartę w urnie. Głosowanie przebiegło bardzo sprawnie, bez najmniejszych zakłóceń. Po podsumowaniu okazało się, że skład nowej Rady Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/2019 będą tworzyć: Sandra Jakubaszek, Szymon Wiśniewski, Nikola Bańka, Patryk Różański, Nikola Budaj, Weronika Urbaniak, Wiktoria Jakubaszek. Podziału funkcji w Radzie członkowie dokonają podczas pierwszego zebrania Samorządu. Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy!

Opracowała: Natalia Dobosz

28.09.2018

28.09.2018r.
Pasowanie na czytelnika pod hasłem „Szkolne przygody gangu słodziaków”.

Tradycyjnie, jak co roku, w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika”.
28 września 2018 roku do grona pełnoprawnych użytkowników książnicy przyjętych zostało 16 uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Damnie. Głównym celem tej uroczystości jest promowanie czytelnictwa i biblioteki, zachęcanie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz nawyku i potrzeby czytania wśród dzieci. Data spotkania została zaplanowana nieprzypadkowo, ponieważ 29 września świętujemy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Podczas uroczystości pasowania na czytelnika celebrowano ten dzień czytając głośno opowiadanie z książki Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. W roli lektorów wystąpili bohaterowie imprezy czytelniczej oraz ich rodzice. „Czytającymi Rodzicami” były panie: Magdalena Bińczycka, Edyta Czaja, Monika Gałęzowska i Natalia Wolska. Fragmenty opowiadania „Lis Lucek” przeczytali uczniowie: Kalina Bińczycka, Wiktoria Gałęzowska, Mikołaj Kurczaba, Wiktoria Siwa, Klaudia Wolska, Oliwier Wolski i Nina Zielińska. Do tekstu zdawane były pytania sprawdzające czy uczniowie uważnie słuchali i zrozumieli opowiadanie. Następnie nasi milusińscy z dziecięcym wdziękiem zaprezentowali się w specjalnie przygotowanej na tę okazję piosence pt. „Zrozumiałe abecadło”. Prezentując swoje umiejętności udowodnili, że są gotowi na przyjęcie w poczet czytelników. Egzamin zdali znakomicie. Publiczność nagrodziła pierwszaków gromkimi brawami. W obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli, kolegów i koleżanek z oddziału „0b” oraz licznie zgromadzonych rodziców dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie. Pierw-szoklasiści w galowych strojach, skupieni i poważni, ślubowali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło, uroczyste pasowanie na czytelnika. Mianowania dokonał Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Damnie, Pan Zbigniew Mazur. Na pamiątkę wtajemniczenia w świat pasjonujących lektur każdy uczeń otrzymał dyplom. Nowym Czytelnikom życzymy odnalezienia wielu stron pełnych przygód, do-brych rad i ciekawych wiadomości. Zapraszamy również Rodziców ze swoimi pociechami do odwiedzania naszej szkolnej biblioteki - krainy bajek, baśni i pięknych opowiadań. Uroczystość przygotowała pani Agnieszka Nowicka we współpracy z panią Joanną Wojtaś.

Opracowała: Agnieszka Nowicka

28.09.2018

28.09.2018r.
"Liczy się matematyka"

28 września 2018 roku w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja ta odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. Celem akcji jest propagowanie nauki tabliczki mnożenia. Jest ona również doskonałą okazją do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia i nadrobienia zaległości. Jak co roku obchody ŚDTM cieszyły się w naszej szkole bardzo dużym zainteresowaniem. Swoją „tabliczkową” wiedzę sprawdzali zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Egzaminatorami byli uczniowie, którzy tworzyli specjalne komisje i to właśnie oni czuwali nad przebiegiem krótkich egzaminów. Ci, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na pytania egzaminacyjne, otrzymali z rąk Pani Dyrektor, Joanny Rusak, certyfikat oraz tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Koordynatorkami obchodów ŚDTM w naszej szkole pyły pani Kamila Milewska i pani Ewelina Lasota.

Opracowała: Natalia Dobosz

27.09.2018

27.09.2018r.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Dnia 27 września 2018r. odbyły się w szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie. Wśród kandydatów na przedstawicieli SU znaleźli się następujący uczniowie: Dorota Dębek, Natalia Kaczorowska, Julia Czylkowska, Kinga Patok, Wiktoria Jakubaszek, Brajan Tkaczyk, Nikola Bańka, Martyna Iskra, Oliwia Szarko, Anna Prasołek, Gabriel Müller, Julia Wojtaś, Weronika Urbaniak, Kinga Sabisz, Dagmara Kirko, Nikola Budaj, Oliwia Peruga, Patryk Różański, Szymon Wiśniewski, Sandra Jakubaszek i Dagmara Ogórczak. Kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze na wykonanych samodzielnie plakatach oraz sumiennie prowadzili swoją kampanię wyborczą. Nad przebiegiem wyborów czuwała powołana wcześniej komisja wyborcza w składzie: Natalii Buszman i Ksawerego Staszczuka.
Po podsumowaniu głosowania, okazało się, że skład nowej Rady Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/2019 tworzyć będą następujący uczniowie:
- przewodniczący: Patryk Różański,
- zastępca przewodniczącego: Sandra Jakubaszek,
- sekretarz: Szymon Wiśniewski.

Opracowała: Michalina Drewniak

25.09.2018


Wystawa pt. „Historia Niepodległej w książkach”

W dniach od 25 września do 05 października 2018 roku na scenie Szkoły Podstawowej w Damnie wyeksponowane zostały zbiory biblioteczne z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cele, jakie przyświecały organizacji przedsięwzięcia, to głównie przybliżenie problematyki ważnego okresu polskich dziejów, patriotyczne wychowanie i historyczna edukacja a także krzewienie zainteresowań historycznych i literackich, promocja książki i czytelnictwa oraz zachęcanie do aktywnego udziału w kulturze poprzez odwiedzanie bibliotek. Wystawa powstała we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Damnicy. Zaprzyjaźniona placówka przygotowała i udostępniła swoje zbiory. Ekspozycja obejmowała książki z literatury pięknej, popularnonaukowej, albumy oraz artykuły z czasopism, które ilustrowały i opisywały najistotniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r., w tym poprzedzające z 1917 r. i te późniejsze, z początku lat 20. XX wieku. Na wystawie znaleźć można było również pozycje prezentujące sylwetki wybitnych postaci związanych z walką o niepodległość i tworzeniem suwerennego państwa. Zwiedzający mogli zapoznać się z bogatym źródłem wiedzy historycznej i ikonograficznej. Przedsięwzięcie było też okazją do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie. Uczniowie i rodzice z zainteresowaniem przyjęli wystawę. Organizatorkami wystawy były panie: Agnieszka Nowicka i Jadwiga Dziułko.

Opracowała: Agnieszka Nowicka

23.09.2018

23.09.2018r.
Czas na aktywność!

W dniach 23-30.09.2018 r. już po raz czwarty miał miejsce Europejski Tydzień Sportu. Głównym celem tej inicjatywy było promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu w naszej szkole w dniach 24-28.09.2018 r. przygotowano cykl wydarzeń, mający na ce.lu podniesienie statusu wychowania fizycznego i sportu w szkole, stworzenie atmosfery zabawy i radości poprzez aktywność fizyczną dla młodych ludzi, propagowanie zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia przez cały okres nauki. W ramach tego aktywnego tygodnia wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję zatańczyć zumbę razem z Panią Michaliną Drewniak, sprawdzić się w turnieju szachowym oraz międzyklasowym turnieju piłki nożnej, który wzbudzał największe emocje. To był bardzo udany i aktywny tydzień w naszej szkole, który sprawił nam niesamowitą radość.

Opracowała: Natalia Dobosz

05.09.2018

05.09.2018r.
„Wizyta biskupa w naszej szkole.”

5 września 2018 naszą szkołę odwiedził biskup Diecezji Pelplińskiej Ryszard Kasyna. Spotkanie, w którym wzięli udział wójt Gminy Damnica, Pan Grzegorz Jaworski, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice, przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Wizytę księdza biskupa uświetnił swoim występem nasz niezastąpiony chór szkolny pod przewodnictwem Pani Małgorzaty Kozłowicz. Podczas spotkania zebrani mogli zadawać księdzu biskupowi pytania, dzięki czemu mogliśmy dowiedzieć się, jak ksiądz został biskupem, ile ma lat, jak długo trwała jego edukacja, skąd pochodzi, czym się interesuje, kiedy odkrył w sobie powołanie kapłańskie oraz czy ma… dziewczynę. Poznaliśmy również ciekawe anegdoty z życia biskupa, między innymi tę dotyczącą spotkania ze Świętym Janem Pawłem II. Na zakończenie wizyty biskup wszystkich pobłogosławił oraz rozdał pamiątkowe obrazki z wizerunkiem Najświętszej Marii Panny i Jezusa.

Opracowała: Natalia Dobosz

03.09.2018

03.09.2018r.
„Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego”

Witaj szkoło!
3 września 2018 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Kolejno o godz. 9:00 dla uczniów klas 0-3 SP oraz o godz. 10:00 dla uczniów klas 4-8 SP i III gimnazjum w szkole rozbrzmiał pierwszy dzwonek. Zanim Pani Dyrektor, Joanna Rusak, dokonała uroczystego otwarcia roku szkolnego 2018/2019 przekazała zebranym niewyobrażalne smutną wiadomością, dotyczącą śmierci wieloletniej nauczycielki naszej szkoły, Pani Krystyny Grzegorczyk. Następnie dyrekcja, grono pedagogiczne, pozostali pracownicy szkoły, uczniowie oraz ich rodzice uczcili pamięć Pani Krystyny Grzegorczyk minutą ciszy. Inauguracja roku szkolnego rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, witając wszystkich po wakacyjnej przerwie. W swoim przemówieniu, Pani Joanna Rusak, podkreśliła, że to będzie wyjątkowy i pracowity rok, gdyż uczniowie z dwóch roczników będą pisały egzaminy na zakończenie nauki w naszej szkole, co jest wynikiem zmian w systemie oświaty. Ponadto Pani Dyrektor życzyła uczniom samych sukcesów w nauce a nauczycielom - satysfakcji z wykonywanej pracy. Następnie uczniowie udali się do swoich sal, gdzie spotkali się z wychowawcami. Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego.

Opracowała: Natalia Dobosz

31.07.2018

31.07.2018r - 07.08.2018r.
„Zabawa w miasto - dzieci budują swój świat”

W dniach 31 lipca - 7 sierpnia 2018r. na terenie Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie obyło się spotkanie młodzieży z powiatu słupskiego, powiatu cieszyńskiego oraz młodzieży z Niemiec z partnerskiego powiatu Herzogtum Lauenburg, w ramach programu ,,Zabawa w miasto- dzieci budują swój świat”. W wymianie wzięło udział około 92 uczestników z powiatu słupskiego, w tym 8 osób z gminy Damnica. Byli to uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie. Projekt zakładał, iż młodzież biorąca w nim udział, zbuduje swoje miasteczko, tj. Wioskę Dyla i w ten sposób będzie uczyła się jak funkcjonuje życie w mieście. Baza noclegowa znajdowała się na polu namiotowym, tutaj też stworzona została tzw. część sypialna Wioski Dyla. Część miejska została zlokalizowana w domkach i namiotach, gdzie utworzono Urząd Pracy, bank, pocztę oraz zakłady pracy, czyli kawiarnię, restaurację, radę miasta, warsztaty dziennikarskie, radiowe, klub sportowo-eventowy, bushcraft, zakład kosmetyczny, zakład fryzjerski, studio tatuażu oraz warsztaty rzemiosła artystycznego i rękodzieła. Każdy uczestnik wybierał zawód w jakim chciał pracować i w ten sposób brał w udział w określonych warsztatach. Za wykonaną pracę uczniowie otrzymywali wynagrodzenie w formie ,,słupków”, czyli specjalnie stworzonej waluty. Za zarobione pieniądze mieszkańcy miasteczka mogli kupować produkowane dobra i usługi w Wiosce Dyla. Obywatele miasteczka płacili również podatki i wybierali lokalne władze, poprzedzone ciekawą kampanią wyborczą. Każdy dzień projektu był dokładnie zaplanowany. Po śniadaniu każdego dnia uczniowie udawali się do Urzędu Pracy, by podjąć pracę w dwugodzinnych warsztatach. Następnie pobierali wynagrodzenie z banku i spędzali czas z opiekunem w grupach, tzw. ,,Dream-teamach”. Po obiedzie i ciszy poobiedniej ponownie wybierali rodzaj pracy w Urzędzie Pracy i przez kolejne dwie godziny zajmowali się pracą zarobkową, za którą otrzymywali kolejne cztery ,,słupki”. Każdego dnia w godzinach 16:00-17:00 odbywała się tzw. ,,Godzina miasteczka”, podczas której mieszkańcy mogli kupić przygotowane na warsztatach potrawy, słodkości, wykonane ozdoby i gadżety, skorzystać z usług. Po godzinie miasteczka młodzież spędzała czas z opiekunem, a potem udawała się na kolację. Po kolacji i wieczornej toalecie organizowano programy wieczorne i w zależności od dnia, były to: dyskoteki, wieczór polski, wieczór niemiecki, talentshow, wybory burmistrza, kino nocne, dzień ViP-a, zabawa Juggers. W poniedziałek wszyscy uczestnicy wzięli udział w wycieczce do Słowińskiego Parku Narodowego. Jako opiekun grupy namiotowej cały czas spędzałam z uczniami. Oprócz roli opiekuńczej, wcielałam się również w rolę tłumacza, wspomagałam uczestników w komunikacji, pomagałam w organizacji warsztatów i eventów, i brałam w nich udział. W czasie wolnym organizowałam uczestnikom aktywne zajęcia na świeżym powietrzu. Sprawowałam również funkcję kierownika wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego oraz pełniłam nocne dyżury. Udział w projekcie okazał się niezwykłym doświadczeniem nie tylko dla opiekunów, ale przede wszystkim dla uczestniczącej w nim młodzieży. Uczniowie nauczyli się jak funkcjonuje życie w mieście oraz jak należy gospodarować zarobionymi pieniędzmi. Stworzenie międzynarodowych grup namiotowych i warsztatowych wymusiło na uczniach posługiwanie się między sobą głównie w języku niemieckim, ale również w języku angielskim. Potrzeba komunikacji wpłynęła z pewnością na rozwój ich umiejętności językowych, świadomości interkulturowej, jak również na szukanie strategii komunikacyjnych. Uczestnicy zawali wiele nowych znajomości i przyjaźni, w tym także tych międzynarodowych.

Opracowała: Michalina Drewniak

Zadzwoń: 59 8113 177
Społeczność:
do góry